Aktuálně

LANGVAD NOVÉ MĚSTO SVĚDČÍ, VYHRÁLA I LETOS


Dánská závodnice Annika Langvad v Novém Městě na Moravě září. Poté, co tu vloni získala titul mistryně světa, vyhrála dnes na stejné trati úvodní závod Světového poháru 2017.

„Je to pro mě překvapení. Pořádně jsem nevěděla, jak na tom budu. Neměla jsem tolik závodů, protože jaro jsem z velké části věnovala studiu,“ řekla dánská vítězka, která studuje stomatologii na univerzitě v Kodani.

Letos v lednu vyhrála závod Světové maratonské série v JAR, kromě toho jela ještě tři závody v cross country. „Chybělo mi větší srovnání se soupeřkami a samotnou mě překvapilo, jak to šlo. Mám natrénováno daleko méně než vloni,“ přiznala Langvad.

Při závodě se jí honily hlavou vzpomínky na loňský rok, kdy v Novém Městě vybojovala duhový dres. „Jen jsem měla strach, aby mi v závěru nedošly síly, ale dopadlo to skvěle. Měla jsem celou dobu výborné nohy,“ dodala Langvad.

Langvad se od samého začátku závodu pohybovala na čele, navíc ji nahrály i problémy některých soupeřek. Maju Wloszczowskou zbrzdil pád na Mitas Choice, Kanaďanku Catharine Pendrell vyřadil ze hry přetržený řetěz. V té době jezdila na druhém místě, ale než jí mechanik řetěz vyměnil, ztratila spoustu času a výsledkem bylo až 21. místo v cíli.

Na druhou příčku se tak propracovala nestárnoucí Němka Sabine Spitz a udržela ho bez problémů až do cíle. Pro 45letou bikeru to byla satisfakce za loňské mistrovství světa, kdy si v Novém Městě jela pro stříbro, ale defekt v posledním kole ji sesadil až na 9. místo.

Velmi dramatický byl boj o třetí místo, které nakonec brala Švýcarka Linda Indergand. V samém závěru se dokázala dostat přes Janu Belomoinu a mladou Ukrajinku ještě ve spurtu na pásce předjela Maja Wloszczowská.

Na startu chyběla úřadující mistryně světa U23 a olympijská vítězka Jenny Rissveds, která kvůli tragédii v rodině vynechává první dva závody Světového poháru.

Nejlepší Češkou byla 41. Jitka Škarnitzlová. „Všichni tohle strašně řeší, ale pro mě to nic moc neznamená. Bylo přede mnou čtyřicet holek, takže je ještě hodně práce přede mnou,“ řekla Jitka.

„Pocitově to z mé strany bylo celkem dobré, nebyla tam žádná větší krize. Mrzí mě jen start, že jsem se nedostala víc dopředu. Pak jsem ve sjezdech doplácela na to, že jsem jela za pomalejšíma holkama, což byla má chyba,“ dodala Škarnitzlová.

Slova chvály měla jen pro české fanoušky. „Byli super, moc jim děkuju. Dorazili v hojném počtu, i když tady nejela Katka Nash a přišli podpořit i nás, které nejezdíme tak vepředu.“

Na další Češce Karle Štěpánové, která tajně doufala v umístění v top 15, se projevily problémy s vykloubeným ramenem z posledního poháru v Peci. „Hrozně to bolelo. Čekala jsem daleko lepší výsledek, ale nešlo to,“ řekla Štěpánová, která skončila až 60.LANGVAD NOVÉ MĚSTO SVĚDČÍ, VYHRÁLA I LETOS