Aktuálně

SCHURTER VYHRÁL UŽ POPÁTÉ, KULHAVÝ MĚL SMŮLU

Švýcar Nino Schurter je v Novém Městě na Moravě jako doma. Dnes ve Vysočina Areně vyhrál úvodní závod Světového poháru v cross country 2017, celkově šlo už o jeho pátý triumf. Vloni zde získal titul mistra světa, svěťák tu vyhrál až počtvrté.

Závod vůbec nevyšel Jardovi Kulhavému, který obsadil až 55. místo. Nevyšel mu start a v 5. kole ho zdržel defekt, kvůli kterému musel jet více než kilometr na prázdném kole. Kromě toho ještě spadl.

„Většinou je to tady buď dobrý, nebo špatný. Po minulých letech, kdy jsem si tu vybral pád, podruhé defekt, tak teď jsem si vybral pád i defekt a zkombinoval to ještě s blbýma nohama a blbým pádem před závodem, kdy jsem si narazil žebra,“ popisoval Jára.

Sešlo se to fakt hodně blbě. Nedá se nic dělat, snad mě to aspoň nakopne do další části sezóny, která je pro mě hodně důležitá. Ty velké závody ještě přijdou, i když v Novém Městě chci vždycky uspět hlavně kvůli fanouškům. I kvůli nim jsem ten závod dojel. Nechtěl jsem z toho slézt. Není to nic příjemného, když máte úplně prázdné nohy. Nejel bych ani na nákup, natož na trénink s takovou kondicí, co jsem měl dneska,“ přiznal Kulhavý.

Schurter zažíval úplně opačné pocity. „Cítil jsem se skvěle, tenhle okruh mi sedí naprosto vším,“ řekl Schurter, na něhož se brzy překvapivě dotáhl Španěl David Valero Serrano.

„David mě překvapil. Začal mě stíhat, počkal jsem na něj a on pak tahal krásné tempo, které mi dokonale vyhovovalo. Několikrát zkoušel atakovat, ale měl jsem dost sil se ho udržet. Ve čtvrtém okruhu jsem zkusil zaútočit já a vyšlo to,“ popsal Schurter.

Valero Serrano byl před rokem v Novém Městě na MS osmý, takže mu zdejší trať očividně sedí. Dnes předvedl heroický výkon a bral nečekané druhé místo. Velmi dramatický byl boj o třetí příčku. Francouzskou bitvu nakonec rozhodly zkušenosti v podobě 36letého Juliana Absalona, který přijel do cíle s mírným náskokem před krajany Marottem, Sarrouem, Tempierem a Carodem.

Na skvělém osmém místě skončil úřadující vicemistr světa v cyklokrosu Mathieu van der Poel, ve 22 letech jeden z nejmladších závodníků v celé startovní listině. Startoval zezadu s číslem 90, ale předvedl neskutečnou stíhačku a dostal se až do TOP 10.

Nejlepším Čechem byl 27. Jan Škarnitzl. „Ale myslel jsem na daleko lepší umístění,“ přiznal Honza. „Nebyl to z mojí strany dobrý závod. Ve druhém kole jsem trochu chyboval, a abych se dostal zpátky do skupiny, musel jsem jet trochu přes můj limit. To mě hrozně sundalo. Třetí a čtvrtý kolo jsem byl úplně vypnutej, hodně jsem ztrácel. Byl to boj, hledal jsem nějaké rozumné tempo a až na konci jsem se maličko chytnul,“ dodal nejlepší Čech v závodě.